PRETICANJE PREKO PUNE LINIJE

PRETICANJE PREKO PUNE LINIJE

Jedan od čestih saobraćajnih prekršaja je prelazak preko pune linije prilikom preticanja.

Kako svojim postupcima ne bi doveli do ugrožavanja bezbednosti drugih učesnika u saobraćaju, vozačima nije dozvoljeno preticanje ili obilaženje preko neisprekidane uzdužne linije, takozvane pune linije, niti da se kreću saobraćajnom trakom namenjenoj za kretanje vozila koja idu u suprotnom smeru.

Međutim, Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima u određenim slučajevima predviđa i izuzetke od zabrane preticanja ili obilaženja preko neisprekidane uzdužne linije i u tim situacijama ne možete biti kažnjeni.

Dozvoljeno je preticanje ili obilaženje preko neisprekidane uzdužne linije, pod uslovom da se ne ometa normalno kretanje vozila iz suprotnog smera i da na putu ima dovoljno prostora za bezbedno izvođenje tih radnji. Pored toga preticanje ili obilaženje su dozvoljeni kada je neophodno zaobići bicikliste, radne mašine, traktore i motokultivatore odnosno zaprežna vozila, laka električna vozila, ali samo pod uslovom da vozač time ne ometa normalno kretanje vozila koja dolaze iz suprotnog smera.

Koje su to kazne za preticanje preko pune linije?

Ako službeno lice potencijalno pogrešno protumači Vaše preticanje i zaobilaženje i okarakteriše ga kao prekršaj, za prelazak preko neisprekidane uzdužne linije Zakon pored novčane kazne ili čak kazne zatvora, propisuje izricanje kaznenih poena, kao i zaštitnu meru zabrane upravljanja motornim vozilom.

Važno je naglasiti da preticanje ili obilaženje preko neisprekidane uzdužne linije može lako prerasti u nasilničku vožnju. Nasilničkom vožnjom smatra se preticanje kolone vozila tako što vozač prelazi ili se kreće po neisprekidanoj uzdužnoj liniji koja razdvaja kolovozne trake po smerovima kretanja. Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima za takav vid vožnje predviđa kaznu zatvora i novčanu kaznu ili kaznu rada u javnom interesu i novčanu kaznu.

Međutim, ukoliko Vam se na teret stavlja prelazak odnosno preticanje preko pune linije i protiv Vas se vodi prekršajni postupak, to ne mora automatski da znači da ste krivi i da morate da budete kažnjeni. Postoji jako puno liberatornih razloga kao i grešaka i propusta nadležnih koji propuštajući da analiziraju čitavu situaciju neopravdano kazne oni koji su postupali savesno.

Kazneni poeni u saobraćaju

Kazneni poeni u saobraćaju

Zakon o prekršajima pored novčanih i zatvorskih kazni za saobraćajne prekršaje uvodi i kaznene poene kao jednu od pet prekršajnih sankcija. Kada vozač učini saobraćajni prekršaj, kazneni poeni se upisuju u njegovu evidenciju. Broj kaznenih poena, koje učinilac saobraćajnog prekršaja može da dobije, zavisi od težine prekršaja, a posebno se kazneni poeni se razlikuju kada je u pitanju vožnja u stanju alkohola ili psihoaktivnih supstanci. Za lakši čete dobiti svega par poena dok Vam za nešto ozbiljnije prekršaje može biti oduzeta i vozačka dozvola.

Uz kaznene poene učiniocu mogu biti izrečene i dopunske obaveze u cilju edukacije vozača ili praćenja njegovog ponašanja u saobraćaju, posebno kada se radi o vožnji u stanju alkohola ili psihoaktivnih supstanci. Ovo je jedan od načina na koje se država stara da se lica koja naprave manje prestupe bliže edukuju o tome kako treba da postupaju u određenim situacijama u saobraćaju, a posebno kada se radi o vožnji u stanju alkohola ili psihoaktivnih supstanci, i ovaj gest iskreno podržavamo jer ima isti cilj kao i naše udruženje.

Sa koliko kaznenih bodova se oduzima vozačka dozvola?

Maksimalan broj negativnih poena koje vozač može da sakupi iznosi 18, posle čega privremeno gubi dozvolu. Da bi ponovo dobio dozvolu, vozač mora da plati sve novčane kazne za prekršaje koje je počinio, mora da obavi lekarski pregled, pohađa seminar i položi ispit iz unapređenja znanja iz bezbednosti saobraćaja. Tri meseca nakon svega toga moći će ponovo da dobije dozvolu. Naglašavamo da se nakon dobijanja nove dozvole pomenuti prag od 18 maksimalnih poena smanjuje za tri i iznosi svega 15 kaznenih poena koji možete skupiti pre nego izgubite dozvolu. Taj broj se, ukoliko ih skupite opet, smanjuje za 3 (i iznosi 12 dozvoljenih kaznenih poena), dok se nakon tri puta izrečenog privremenog oduzimanja vozačke dozvole trajno gubi pravo na upravljanje vozilom.

Bitno je napomenuti da je za one sa probnom vozačkom dozvolom propisan broj od svega 9 dozvoljenih kaznenih poena, nakon kojih se mladom vozaču oduzima vozačka dovzola.

Dobra vest je da se kazneni poeni brišu 24 meseca odnosno 2 godine nakon izricanja istih. Još bolja vest je da se ukoliko se protiv Vas vodi prekršajni postupak u kojem Vam pored novčane ili neke druge kazne preti i izricanje kaznenih poena, možete slobodno javiti našem udruženju i dobiti potpuno besplatnu pravnu pomoć.

NAKNADA ŠTETE

NAKNADA ŠTETE

Šteta predstavlja umanjenje nečije imovine (materijalna šteta) i sprečavanje njenog povećanja (izmakla korist), kao i nanošenje drugome fizičkog ili psihičkog bola ili straha (nematerijalna šteta). Štete u saobraćaju, kao što su oštećenja vozila ili telesne povrede, često zahtevaju evropski izveštaj kako bi se pravilno procenila odgovornost i ostvarila naknada štete.

Naknada materijalne štete obuhvata naturalnu restituciju i novčanu naknadu. Ako ste pretrpeli oštećenje automobila u saobraćajnoj nezgodi, obavezna oprema za auto, uključujući prva pomoć za auto, može biti ključna za bezbednost pre sanacije štete.

Naturalna restitucija – oblik naknade materijalne štete

Naturalna restitucija je oblik naknade materijalne štete kojim se uspostavlja stanje koje je prethodilo šteti, tj. oštećeno vozilo se dovodi u stanje pre nesreće. To je naročito važno kod većih oštećenja usled sudara ili drugih saobraćajnih prekršaja poput prekoračenja brzine.

Novčana naknada – oblik naknade materijalne štete

Novčana naknada je oblik naknade materijalne štete kojim se oštećenom licu isplaćuje određen novčani iznos. Novčana naknada može biti od presudnog značaja ako je šteta uzrokovana nepridržavanjem zakona o bezbednosti saobraćaja. Isplata može biti jednokratna ili u vidu novčane rente, kao što je slučaj kod povreda prouzrokovanih sudarima usled vožnje bez dozvole ili vožnje pod uticajem alkohola gde je pređena dozvoljena količina alkohola.

Saglasno Zakonu o obligacionim odnosima, naturalna restitucija uvek ima prednost. Međutim, u slučaju kad ona nije moguća, ili kad sud smatra da nije neophodna, štetnik je dužan da isplati oštećenom novčani iznos kao naknadu štete.

Naknada nematerijalne štete vrši se u obliku novčane naknade. Novčana naknada se dosuđuje u jednokratnom novčanom iznosu ili u vidu novčane rente, naročito u situacijama kao što su kazne za prekoračenje brzine ili saobraćajne kazne. Prilikom odlučivanja o osnovanosti zahteva i o visini naknade nematerijalne štete, sud posebno vodi računa o značaju povređenog dobra i cilju kome naknada služi.

NAKNADA ŠTETE U SAOBRAĆAJU I NA VOZILIMA

NAKNADA ŠTETE U SAOBRAĆAJU I NA VOZILIMA

Naknada šteta na vozilu i naplata od osiguranja

Bilo da krenete sa porodicom na odmor ili do obližnjeg kafića na piće posle naporne nedelje, opasnost za Vas i Vašeg četvorotočkaškog ljubimca nikad ne spava. „Čukanje“ auta, oštećenje branika, ili lom retrovizora postalo je jedan od najčešćih problema žitelja prestonice jer, koliko god da ste fokusirani u saobraćaj, uvek će postojati nešto što ne možete da kontrolišete. Kazne za parkiranje, loša vožnja, pa čak i prekoračenje brzine su faktori na koje morate obratiti pažnju kako biste izbegli štete na vozilu i nezgode u saobraćaju.

Srećom, mi smo tu da Vam pomognemo i u takvim situacijama.

Preduslov za registraciju vozila, jeste zaključivanje ugovora o autoodgovornosti sa osiguravajućim društvom, tako da ukoliko Vas je udarilo vozilo koje ima važeće registarske tablice, znajte da ste na dobrom putu da naplatite svoju štetu. Pravo na naknadu štete u saobraćaju i telesne povrede na bazi polise osiguranja od autoodgovornosti ima svaki oštećeni. Ono što morate preduzeti kada se nezgoda desi jeste sastavljanje Evropskog izveštaja o saobraćajnoj nezgodi, ukoliko se radi o manjoj šteti i ukoliko drugi učesnik želi da prizna odgovornost za učinjenu nezgodu. Morate razmeniti podatke sa drugim vozačem i popuniti evropski izveštaj o saobraćajnoj nezgodi, što podrazumeba broj tablica, marku i tip vozila, kao i kontakt podatke. Ukoliko lice koje je učestvovalo u nezgodi ne prihvati odgovornost, neophodno je pozvati policiju kako bi napravila zapisnik na licu mesta.

U svakom slučaju, neophodno je što pre kontaktirati nas kako bismo uspostavili komunikaciju sa konkretnom osiguravajućom kućom kako bismo povećali izglede po naplatu štete pretrpljene usled saobraćajne nezgode.

Upravo je komunikacija sa osiguravajućim društvom ključan momenat u ostvarivanju Vaših prava.

Kako Vam osiguranje isplaćuje naknadu štete na materijalne štete? Naknadu pretrpljene štete, uvek će imati interes da prođe sa što manjim iznosom, a što za posledicu ima udarac na Vaš novčanik. Ono što mnogi ne znaju jeste da imaju pravo na naknadu štete u visini iznosa koji za popravku naplaćuju ovlašćeni serviseri su ključni za proces naplate štete, prilikom ugradnje originalnih delova. Međutim, neukim strankama (kakvi smo i mi bili dok nismo dovoljno puta osetili ozbiljan udarac po novčaniku) osiguravajuća društva ne daju sve informacije o pravima koje poseduju i na taj način uspevaju da svoje troškove svedu na minimum koji je prihvatljiv za prosečnog vozača kome nije do još jednog problema i „natezanja“ sa osiguranjem.

Kontaktirajte naš tim sastavljen od saobraćajnih inženjera, ovlašćenih procenitelja i advokata za naknadu štete koji Vam mogu pomoći da dobijete najveći mogući iznos naknade štete i materijalne štete.

Naknada štete za povrede u saobraćaju

Ako niste znali, pravni sistem na automobil gleda kao na „opasnu stvar“. Koliko je zapravo opasna, znaju oni koji su imali priliku da dožive saobraćajnu nezgodu. Kako nismo uvek u prilici da utičemo na sve aktere u saobraćaju, ako već dođe do povrede, treba učiniti sve kako bi naknada koja nam pripada bila potpuna.

Osiguravajuća društva nisu uvek prijateljski raspoložena da Vam daju sve informacije za naknadu štete, ali zato je tu Presretač da presretne sve neodumice!

Mnogi i ne znaju da ukoliko su doživeli saobraćajnu nesreću, imaju pravo na naknadu štete za pretrpljeni strah i stres. Praksa je pokazala da sam udes ostavlja veliki stres na naš organizam, za koji po zakonu imamo pravo da naplatimo štetu.

Pored neupitnog stresa, posledice nezgoda mogu imati uticaj i na naše fizičko zdravlje u obliku lakših i težih telesnih povreda. Visina naknade štete i naplata štete u ovom slučaju biće određena shodno ozbiljnosti povrede i posledicama koje snosite zbog nje. Pored paušalnog iznosa koji će biti dosuđen za samu povredu, imate pravo i na troškove lečenja, troškove nematerijalne štete, kao i na izmaklu dobit zbog propuštenog rada i umanjenih životnih aktivnosti. Takođe, ukoliko je prekoračenje brzine bilo uzrok nezgode, moguće je da osiguranje traži dodatne informacije.

Kako biste dobili pun iznos naknade štete koja Vam po zakonu pripada, kontaktirajte nas za sva dalja uputstva.