PRESRETAČI

Posao im je da kontrolišu puteve na kojima se često krše saobraćajni propisi, prvenstveno da uspore i sankcionišu vozače koji dodaju veći gas i malo preteraju sa brzinom, posebno u slučajevima nasilničke vožnje.

Kako presretači deluju?
Dakle, može se reći da su oni isto što i bilo koja druga patrola koju svakodnevno primetimo dok kontroliše vozače, s tim što presretači to rade iz civilnih vozila na kojima nema nikakvih policijskih obeležja, a izbor vozila je takav da su ona jako brza i da im se praktično ne može pobeći.
Kada uoče prekoračenje brzine, prvo jedno vreme voze iza vozača koji ne poštuje ograničenje i snimaju ga specijalnim uređajem koji precizno utvrđuje brzinu kretanja posmatranog vozila.
Zabeleženi podaci se prebacuju na disk koji se na kraju uz svu prateću dokumentaciju o učinjenom prekršaju dostavlja prekršajnom sudu kao dokaz o načinjenom prekršaju.
Nakon toga, najčešće pretiču vozača kog su sledili, zaustavljaju ga i uzimaju mu lične podatke kako bi na osnovu njih podneli zahtev za pokretanje prekršajnog postupka.
U nekim slučajevima presretači i ne zaustave praćeno vozilo, već samo snime prekršaj, s tim što se onda, pre podonošenja zahteva nadležnom prekršajnom sudu, najpre dopisom koji šalje MUP poziva vlasnik da se izjasni o činjenici “ko je upravljao vozilom u trenutku kada je napravljen prekršaj”, što je i inače praksa kod prekršaja zabeleženih pomoću video-nadzora.
Presretač Vas neće zaustaviti onda kada su uslovi na putu takvi da bi sustizanje i zaustavljanje dovelo u pitanje bezbednost i njihovu i drugih učesnika u saobrćaju, ali kada presretač pretekne vozilo koje je vrši prekršaj, uključi svetlosni signal sa natpisom „POLICIJA“ i „PRATITE NAS“ na displeju koji se vidi kroz tadnji vetrobran.
Nakon toga, vozač je u obavezi da se kreće za policijskim vozilom i da se zaustavl tek onda kada mu presretač to pokaže, bez obzira na to da li je to na prvom sledećem isključenju ili negde drugde.